Przegląd instalacji elektrycznej

W naszych czasach praktycznie każdy dom jest wyposażony we własną instalację elektryczną. Bez niej nie mielibyśmy możliwości korzystania z większości urządzeń, które są nam potrzebne w codziennym życiu. Warto przy tym pamiętać, że instalacja elektryczna to o wiele więcej niż tylko zwyczajny układ kabli i przewodów. Żeby wszystko w tej materii było sprawne oraz bezpieczne, potrzebna jest znaczna ilości wyspecjalizowanych podzespołów.

Cykliczny przegląd to podstawa bezpieczeństwa

Jak nietrudno się domyślić, im bardziej skomplikowany układ, tym więcej różnorakich usterek może się w nim pojawić. Niektóre problemy nie są widoczne od razu. Niestety, spora liczba właścicieli domów ma tendencję do bagatelizowania drobnych awarii instalacji. Z czasem takie zaniedbania mogą doprowadzić do poważnych kłopotów. I nie chodzi tu jedynie o funkcjonalność instalacji elektrycznej, ale również bezpieczeństwo domowników jak i całego budynku. Właśnie z tego powodu tak istotną sprawą jest cykliczny przegląd całego układu elektrycznego.

Przegląd instalacji elektrycznej – warunek ubiegania się o odszkodowanie

Wszelkie kontrole związane z przeglądem instalacji elektrycznych mają na celu sprawdzenie sprawności i bezpieczeństwa całego układu. Chodzi o to, by wszystko działało bezawaryjnie i spełniało wszelkie wymagania ustalone przez prawo w tej dziedzinie. Każdy powinien mieć świadomość, że stosowanie się do wyznaczonych przepisów daje gwarancję bezpieczeństwa, a także pozwala na ubieganie się o ewentualne odszkodowanie.

Dotkliwa kara za brak przeglądu

Każdy właściciel nieruchomości musi być świadomy, że brak przeglądu instalacji elektrycznej może być przyczyną nałożenia kary w wysokości nawet kilku tysięcy złotych grzywny. Sama kontrola instalacji nie stanowi większego problemu. Jeśli zaangażujemy do tego doświadczonego elektryka, to cały proces przebiegnie szybko i sprawnie. Przy wykorzystaniu fachowej aparatury wykryje on wszelkie nieprawidłowości i powiadomi o tym właściciela.

Protokół z kontroli – ważny dokument

Obowiązujące w naszym kraju prawo budowlane precyzyjnie określa kiedy powinna być przeprowadzona kontrola instalacji elektrycznej. Dokładne sprawdzenie wszystkim elementów musi mieć miejsce co najmniej raz na 5 lat. To pozwoli określić czy instalacja może być w dalszym ciągu bezpiecznie użytkowana. Sporządzony przy tej okazji protokół, to ważny dokument, którego nie można uzyskać bez zatrudnienia uprawnionego elektryka. W tym przypadku zaufana firma będzie stanowić gwarancję rzetelnie wykonanego przeglądu.

Co zawiera protokół z przeglądu instalacji elektrycznej?

Jakie informacje znajdą się w protokole wystawionym przez kompetentną osobę?

 • Data i miejsce sporządzenia dokumentu.
 • Dane osoby wypełniającej protokół.
 • Ważna pieczątka.
 • Kompletne dane odbiorcy.
 • Informacje dotyczące budynku, w którym odbywa się przegląd.
 • Podpis użytkownika oraz osoby kontrolującej.

Poza tym w dokumencie zamieszcza się konkretne dane o stanie budynku oraz o wynikach kontroli. Chodzi głównie o:

 • Licznik energii elektrycznej.
 • Parametry przyłącza.
 • Zabezpieczenia topikowe.
 • Informacje dotyczące załączonych plomb.
 • Opis usterek oraz termin ich usunięcia.

Po dokonanym przeglądzie, oszacowaniu stanu instalacji elektrycznej oraz wydaniu odpowiednich dokumentów można podjąć się wszelkich napraw. Niekiedy będą to niewielkie korekty lub wymiana podzespołów. Jednak przy starszych budynkach, w których nie robiono przeglądu od lat, może zaistnieć potrzeba gruntownych działań.

Jeśli chodzi o przegląd instalacji elektrycznej, to jesteśmy do Państwa dyspozycji

Scroll to Top