Co wziąć pod uwagę przy wyborze kamery do monitoringu?

Jeszcze do niedawna kamery do monitoringu były wykorzystywane wyłącznie w firmach i instytucjach. Obecnie jest on wykorzystywany także w domach prywatnych, na działkach i w ogrodach. Dzieje się tak dlatego, że system wizyjny zapewnia domownikom poczucie bezpieczeństwa oraz daje możliwość kontroli każdego obiektu i terenu wokół niego. Profesjonalny monitoring powinien posiadać wszelkie elementy, które pozwolą na szybki montaż, odpowiednią konfigurację oraz bezproblemowe uruchomienie. Co należy wziąć pod uwagę podczas wyboru kamery do monitoringu domowego lub zewnętrznego?

Rozdzielczość i wytrzymałość kamery do monitoringu

Bardzo istotnym elementem każdej kamery do monitoringu jest jej rozdzielczość. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na ten parametr, gdyż od niego będzie zależała ostrość i wyrazistość obrazu. Jeśli zdecydujemy się na większą rozdzielczość, to należy zakupić rejestrator z nowoczesnym procesorem. Dzięki temu kamera poradzi sobie z zapisem oraz odtwarzaniem nagranego materiału. Do monitoringu takiej klasy potrzebne będzie również szybsze łącze internetowe. Duże znaczenie ma także wytrzymałość kamery. Jeśli zdecydujemy się na produkt z górnej półki, będzie nam on służył wiele lat. Przy zakupie kamery zewnętrznej warto wybrać produkt, który będzie wodoszczelny i odporny na niesprzyjające warunki atmosferyczne, w tym na kurz i pył.

Podczerwień i rejestrator

Bardzo istotnym parametrem kamer do monitoringu jest ich możliwość doświetlania terenu w porze nocnej. Na rynku najczęściej spotkamy urządzenia o zasięgu 20-50 metrów. Na obszarze otwartym lepiej się sprawdzą kamery doświetlające przestrzeń na odległość 60 metrów. Jednak bardziej zaawansowane produkty mogą doświetlić obszar w odległości 100 metrów, a nawet więcej. Zasięg musimy dobrać sami według rzeczywistych potrzeb. Warto przy tym wziąć pod uwagę rodzaj terenu. Im bardziej otwarta przestrzeń, tym parametry oświetleniowe powinny być większe. Jednak kamera to nie wszystko. Jeśli zdecydujemy się na jej zakup, to warto zwrócić uwagę także na rejestrator. To właśnie od niego zależy rozdzielczość oraz obsługiwana liczba dysków twardych. Im będzie ona większa, tym więcej filmów przechowamy w pamięci urządzenia.

Kamery do monitoringu – przewodowe czy bezprzewodowe?

Wybierając kamerę do monitoringu, warto przemyśleć, czy ma to być urządzenie przewodowe, czy bezprzewodowe. Musimy mieć przy tym świadomość, że każda opcja ma swoje wady i zalety. Wersje bezprzewodowe są bardzo łatwe w montażu, gdyż nie trzeba prowadzić dużej liczby przewodów. Wystarczy jedynie łączność z zasilaczem. Za ich pomocą można monitorować całą posesję wraz z domem, a do prawidłowego działania wystarczy łączność z siecią internetową. Jeśli jednak dojdzie do awarii sieci lub routera, to możliwość rejestrowania zdarzeń zostanie zakłócona. Zestawy przewodowe są bardziej pewne pod tym względem, jednak wiążą się z większymi kosztami montażu.

Scroll to Top